Pieskovanie, alebo laserové gravírovanie? Aké sú rozdiely a prípadné výhody, alebo nevýhody?

Skôr ako sa začneme venovať tejto otázke je dobré v krátkosti opísať oba spôsoby dekorovania. Sklo a krištáľ sa dajú upraviť a odekorovať rôznými spôsobami. Laserovanie a pieskovanie sú však iba dva spôsoby z desiatok možností, ktorými sa budeme postupne venovať v neskorších blogoch.

Prečo teda porovnávame zrovna pieskovanie a laserové gravírovanie? Dôvod je, že obe tieto technológie sa používajú s viacmenej rovnakým cieľom a veľmi podobným výsledkom. Pieskovanie a laserové gravírovanie sa totiž najčastejšie používajú pri personifikácií pohárov, fliaš, atď. s rôznymi textami, logami, alebo inou grafikou. Často si dávajú vyrábať poháre s vlastným logom rôzne firmy, alebo reklamky. Taktiež si dávajú zákazníci vyhotoviť svadobné poháre s vlastnými menami a dátumom svadby. Čoraz častejšie si ľudia darujú poháre, alebo vázy s vlastným odkazom priamo svojím blízkym… napríklad k narodeninám, k dňu matiek, na Vianoce, alebo k akémukoľvek výročiu.

Pieskovanie

Pri pieskovaní sa už dlho nepoužíva piesok ako taký (z dôvodu negatívneho vplyvu na zdravie), ale rôzne iné abrazívne materiály. Pomocou stlačeného vzduchu sa vytvára lúč obsahujúci abrazívny materiál, ktorý po kontakte so skleneným povrchom (napríklad pohára, alebo vázy) dochádza k odštiepeniu malej časti skla. Toto sa deje na mikroskopickej úrovni za pomoci miliónov častíc abrazíva. Výsledok je matný belasý povrch, ktorý sa však dá vypieskovať aj do hĺbky (ak opieskujete rovnaké miesto viackrát). Pieskovanie je teda mechanická úprava povrchu, ktorá sa nedá nijakým spôsobom odstrániť ako by to bolo v prípade farby).

Pieskovacie šablóny

Pieskovací lúč je do určitej miery nevyspytateľný a každé zrnko abrazívneho materiálu sa správa chaotický pričom naráža do ďalších zrniek. Preto je nutné používať pieskovanie šablóny. Existuje veľa rôznych typov, ale týmto sa tento článok nezaoberá. Princíp je však vždy rovnaký: a to je ochrániť povrch pred pieskovacím lúčom tam, kde nechceme mať vypieskovaný motív, a naopak nechrániť povrch na miestach, kde chceme dosiahnuť matný pieskovací efekt. Použitím pieskovacej šablóny dokážeme vytvárať krásne a presné motívy, firemné logá, texty, alebo akúkoľvek inú grafiku.

Laserové gravírovanie

Laserové gravírovanie funguje na podobnom, ale zároveň odlišnom princípe ako pieskovanie. Za pomoci laserového lúču dochádza k naštrbeniu povrchu na mikroskopickej úrovni. Na rozdiel od pieskovania je však laser v jednoduchosti veľmi koncentrované svetlo (a teda teplo), ktoré vytvára veľmi presne umiestnený, veľmi krátky a veľmi intenzívny tepelný šok pri kontakte so skleneným povrchom. Tento tepelný šok spôsobí mikroskopické štrbiny, ktoré vytvárajú veľmi podobný vzhľad ako pri pieskovaní. Na rozdiel od pieskovania, pri laserovom gravírovaní sa nepoužíva žiadna šablóna a naopak je laserový lúč veľmi presný. Pre laika sa dá porovnať s presnosťou a ovládaním klasickej tlačiarne. Laserový lúč, rovnako ako pieskovanie, je mechanická úprava, ktorá se nedá odstrániť.

Kedy použiť laserové gravírovanie?

Laserové zariadenie je finančne veľmi nákladná investícia. V porovnaní s pieskovacím zariadením je asi 20x drahšia a vyžaduje pomerne veľkú IT zručnosť operátora a grafika. Laserom sa dá vyhotoviť a vyrobiť grafika veľmi rýchlo, čo umožňuje odoslanie zákaziek vo veľmi krátkom termíne. Hlavnou výhodou je to, že netreba vyrábať, prilepovať a následne umývať žiadne šablóny a toto ušetrí veľa času a zároveň peňazí. Ďalšia výhoda, je že laserovým gravírovaním dokážete vytvoriť grafiku s väčším detailom a vysokým rozlíšením. Laserové gravírovanie používame napríklad vždy pri výrobe svadobných pohárov.

Výhody laserového gravírovania
  • rýchla výroba
  • vysoké rozlíšenie a detaily grafiky
  • lacnejšia a rýchlejšia výroba pri rozmerovo menšej grafike
  • ideálne pre použitie v menších sériach
Nevýhody laserového gravírovania
  • neodporúča sa pri gravírovaní rozmerovo väčšej grafiky
  • neodporúča sa pri gravírovaní plôch
  • obmedzenie maximálneho rozmeru predmetov a grafiky
  • pomerne drahé pri väčších sériach
  • nedá sa gravírovať do hĺbky

Kedy radšej použiť pieskovanie?

Pieskovanie odporúčame použiť vždy ak máte väčšiu grafiku, alebo ak Vaša grafika obsahuje plochy širšie ako cca 5mm. Ak Vaša grafika obsahuje jemné písmená, alebo iné detaily tak jediný spôsob výroby je použitie lasera. Pieskovanie umožňuje gravírovať grafiku ako povrchovo tak aj hĺbky do 0,6mm (v niektorých prípadoch aj hlbšie. Laserové gravírovanie je vždy len povrchové.

Výhody pieskovania
  • možnosť ísť do hĺbky
  • krajší vizuálny výsledok pri rozmernejšej grafike, alebo grafike obsahujúca širšie plochy
  • v niektorých prípadoch lacnejšie ako laserové gravírovanie
Nevýhody pieskovania
  • drahšie pri malých sériach
  • pracnejší proces a dlhšia doba výroby a dodania
  • nie je vhodné pre detailnú grafiku

Ako si vybrať?

Našťastie sme tu pre Vás my! Vďaka našej dlhoročnej skúsenosti Vám vieme odporučiť ten správny spôsob podľa Vašej požiadavky a skĺbiť Vaše predstavy s výrobnými možnosťami a technologickými obmedzeniami.

Niekedy je “výber” veľmi jednoduchý! napríklad pri výrobe svadobných pohárov ani neuvažujeme nad pieskovaním :). Bolo by to drahšie a výsledok by nebol taký dobrý. Naopak pri výrobe pohárov s firemným logom vždy zvolíme ten vhodnejší spôsob.

Naša firma je však jedna z mála firiem, ktorá na Slovensku ponúka laserové gravírovanie skla a krištáľu… a možno aj jediná, ktorá ponúka laserové gravírovanie skla spolu s pieskovaním pod jednou strechou! Ak toto spojíte s faktom, že máme veľmi široký výber sklárskych produktov, ktoré sú exkluzívne len u nás, tak veríme, že dokážeme byť práve ten najlepší partner pre Vás, alebo Vašu firmu.

Dúfame, že sa Vám páčil náš článok! 🙂

ulala